Kantinlerde soygun var! – Seçil Yağmur Muti* (Üniversiteli Gazetesi)

Üniversiteler, 1990’larda başlayan neo-liberalizm rüzgarlarıyla mahiyeti değişmiş, sermayedarlar için birer pazar haline gelmeye başlamış ve niteliklerinden arındırılmıştır. Piyasaya açılan üniversitelerde sermayeye her zaman öncelik verilmesi, öğrencilerin ise müşteri konumuna getirilmesinin temelleri bu dönemde atılmıştır.

Eğitimin tamamen paralılaşmasının, bilginin metalaşmasının ve diplomanın işlevini yitirmesinin yanında yaşam standartlarımızın da en düşük seviyeye inmesi ve en temel haklarımızın gasp edilmesi ile fatura bize kesiliyor. Velhasılıkelam geleceğimizden çaldırıyoruz.

Yapılan neo-liberal saldırılar her geçen gün artarken üniversitelilerin geçim sıkıntısı da bir o kadar artmaya devam ediyor. Aylık gelir-gider arasındaki uçurum öğrencilerin bugün yaşadığı en büyük ortak sorun. Zorlaşan geçim sorununu tetikleyen bu ortak sorunlar, öğrenciler arasındaki birlikteliği ve dayanışmayı sağlayan, mücadele zeminleri yaratan somut sorunlardır.

Bu sorunların çözümünü, birlikte mücadele yolları aramakla bulunabileceğinin en bariz örneğini geçtiğimiz hafta boyunca Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeki öğrenciler gösterdi.

KTÜ’de hayat pahalılığını derinleştiren etmenlerden biri olan kantinlerindeki fahiş fiyat listeleri, saman altından yürütülen usulsüz uygulamalar Kolektifin gözünden kaçmadı. Fiyatlara yaptıkları zamlarla KTÜ’lülerin cebindeki paraya göz diken kantin işletmecilerinin hevesleri kursaklarında kaldı.

Üniversitelilerin nitelikli beslenmek için ilk esen rüzgârdan bugüne kadar verdikleri hak mücadelesi, KTÜ’de öğrencilerin “Artık soyguna uğramak istemiyoruz!” sesleriyle bütün
üniversitede tekrar canlandı. Bu canlanma, sesini çıkarmaya aç olan bir kesimin nidalarıydı; “Haklarımı biliyorum ve ben müşteri değil öğrenciyim!” çığlıklarının sesiydi. Üniversiteli kimliğinin hiçe sayılmasına, öğrencilerin müşterileştirilmesine karşı verilebilecek en meşru canlanmayı, kazanımla neticelendirme isteğinin oluştuğunu her alkış sesinde yükselen ıslıklar ispat eder nitelikteydi.

Kantinlerden yükselen “Soygun var!” haykırışlarının sebebi ise dönem başında bir fiyat listesi belirlenmesi ve bu fiyat listesinin bütün kantinlerde uygulanması zorunlu kılınmasına rağmen KTÜ’deki kantinlerde bu listenin uygulanması bir yana, böyle bir listenin var olduğunu bile inkar eden kantincilerin, listeleri öğrencilerden gizlemeye kalkışmasıdır.

Üniversitelinin yaşam alanı olan kantinlerde fiyatlar, öğrencilerin mutlak zararına olan fahiş fiyatlardır ve bu fiyatların öğrencilerin yararına olacak şekilde belirlenip, meşru bir dayanağının olması gerekmektedir. Buradaki ideolojik dayanak ise müşterileştirilmeye karşı verilen bir tepki olmakla birlikte bu ve buna benzer hak mücadelelerinin politik dayanağı üniversitelilerin ortak soruna ortak çözümler üretebilmesidir.

Oluşturulan protest hava soygunun önünü kesmiş, hak mücadelesi ve dayanışma üstün gelmiştir. Tabi ki bu kazanımın yolunu açan temel etmen üniversitelilerin kendi sorunlarını yine kendilerinin tespit etmesi ve bu sorunlara karşı ortak bir dayanışma ağı oluşturulabilmesidir.

Tüm bu ortak mücadele hattının belirlenmesi, üniversitelinin sorunu sahiplenip mücadeleye dahil olması ile kantinlerdeki bu usulsüzlüğe karşı zafer elde edilmiştir. Üniversitenin tüm kantinlerinde uygulanması gereken fiyat listesi uygulanmaya başlanmış ve fırsatçılara karşı yine üniversiteliler kazanmıştır!

*Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrenci Kolektifi

İlginizi çekebilir

No Picture
Haberler

Ankara Öğrenci Kolektifleri: “Melih Deyince Ankara’da Akan Sular Duruyor”

Ankara Öğrenci Kolektifleri dün akşam TGRT’nin önündeydi. Günlerdir Ankaralıları susuz bırakan Melih Gökçek’in TGRT’de bir programa katılacağını öğrenen Öğrenci Kolektifleri öğlen saatlerinden itibaren Kızılay Konur Sokak’ta açtıkları stantta tüm Ankaralıları TGRT’nin önüne gitmeye çağırdılar. Halktan yoğun ilgi gören bu çağrının ardından Öğrenci Kolektifleri akşam 22’de Ankara sokaklarında “Üç maymunu oynama, Gökçek istifa; Ne tatil ne dua, Gökçek istifa; Gökçek gidecek devamı▶

Haberler

YTÜ’de Berkin için yapılan konuşmaya faşist saldırı

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesinin 3.yılı için yapılan konuşmaya faşist çete saldırdı Haziran İsyanı sırasında polis tarafından öldürülen ve o zaman 14 yaşında olan Berkin Elvan için Yıldız Teknik Üniversitesi Hazırlık Kampüsü’nde üniversiteliler bir metin okuması gerçekleştirdi. Metin okunduğu sırada faşist çete üyeleri üniversitelilere küfürlerle saldırdı. Üniversiteliler, “Tüm saldırılara rağmen Berkin’in düşlerini yaşatacağız” diyerek referandumda “hayır” demeye çağırdı. devamı▶

Üniversiteden

ODTÜ’deki Tayyip protestosunda 45 üniversiteliye hapis

18 Aralık 2012’de Tayyip Erdoğan’ın ODTÜ’ye gelmesini protesto eden üniversitelilere açılan dava sonuçlandı: 45 üniversiteli 10’ar ay hapis cezası aldı 18 Aralık 2012’de Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılmasını takip amaçlı ODTÜ Teknokent içindeki TÜBİTAK Uzay’daki törene gelen Tayyip Erdoğan, yüzlerce üniversiteli tarafından protesto edildi. Fizik Bölümü önünde toplanıp TÜBİTAK Uzay’a yürüyen üniversitelilere binlerce polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Kampüs devamı▶

Haberler

Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine ödenecek tazminata İçişleri Bakanlığı’ndan itiraz

  Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin ailesinin İçişleri Bakanlığı’na açtığı davada Bakanlığın 707 bin lira tazminat ödemesine karar verilmesinin ardından Bakanlık ‘haksız zenginleşme sağlar’diyerek itiraz etti  Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, Gezi direnişi sırasında öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine İçişleri Bakanlığı tarafından 650 bin TL manevi, 57 bin 180 TL maddi olmak üzere toplam 707 bin 180 TL tazminat ödenmesine karar devamı▶